Tradycja choinki

Choinka to symbol obchodzonych przez nas Świąt Bożego Narodzenia.
Choinką nazywamy ubrane, przyozdobione drzewko iglaste. Dzięki Niej w domu od razu czuć podniosą i radosną świąteczną atmosferę, dzięki której każdemu domownikowi poprawia się humor. Jest to symbol magicznego czasu, który spędzamy w gronie najbliższych, obdarowując się prezentami. Magia świąt nas otacza, ale rzadko kiedy zastanawiamy się skąd wzięła się ta tradycja, a warto ją znać.

W ludowych wierzeniach choinka była traktowana jako symbol życia, odrodzenia i płodności, a kolor zielony symbolizuje nadzieję i wiarę w lepszą przyszłość. Początkowo zwyczaj ten był znany głównie w Niemczech, do Polski tradycja trafiła dopiero w XIX wieku i była wprowadzana tylko u zamożnych osób. Dopiero z czasem przeniosła się na wsie, gdzie pełnia rolę rytuału, który miał zapewnić urodzaj i powodzenie w kolejnym roku. Z tego powodu kościół katolicki początkowo sprzeciwiał się tej pogańskiej tradycji. Natomiast rytuał ubierania drzewka zaczął odgrywać tak ważną rolę w czasie świątecznym, że kościół zaakceptował choinkę.

W przeszłości najczęściej ubierano jodły, świerki oraz sosny. W dzisiejszych czasach, jest o wiele większy wybór rodzajów drzewek, zarówno żywych jak i sztucznych. Na przestrzeni lat zmieniały się także ozdoby choinkowe. Kiedyś, głównie korzystano z darów natury, takich jak owoce, orzechy, pieczone ciasteczka oraz ozdoby wykonywane ze słomy oraz drewna. Obecnie ogranicza nas tylko własna kreatywność. Warto poświęcić czas na wspólne robienie ozdób choinkowych i ubieranie drzewka świątecznego. Jest to magiczny czas, kiedy możemy się do siebie zbliżyć, pobyć z najbliższymi i cieszyć się wspólnie spędzonymi chwilami. Święta są okresem miłości, wybaczania i wzmocnienia duchowego. Jest to także moment na odcięcie się od przeszłości i skupieniu się na szczęściu swoim i swoich najbliższych.

Wróżka Mariwa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *