Wielkanocne rytuały…

Część rytuałów, które obecnie odchodzimy podczas Świąt Wielkiej Nocy jest zaciągniętych z innych wierzeń i kultury, najczęściej były związane z wiosną i jej symboliką. Poznaj zwyczaje, które są związane z wiosennym odrodzeniem.

W nocy z Wielkiego Czwartku na Wielki Piątek myto ciała w jeziorach i rzekach, wierzono, że naturalna woda ma właściwości uzdrawiające i chroniące przed chorobami. Piątek był dniem negatywnej energii, dlatego wykonywano rytuały, mające na celu chronić najbliższych, między innymi obchodzono dom 3 razy, malowano kredą 3 krzyże, nie wykonywano także żadnych ciężkich prac, a sąsiedzi nie pożyczali sobie nic tego dnia. Kobiety symbolicznie biły swoich mężów i dzieci rózgą, aby byli grzeczni. Wieczorem przygotowano jedzenie, pisanki i piekło się ciasta. Wodę po ugotowanych jajkach wykorzystywano do mycia włosów przez dziewczynki, dzięki czemu ich włosy miały być ładne i lśniące.
W sobotę odbywało się tradycyjne świecenie pokarmów, nie było one symboliczne jak teraz, tylko święcono całe zastawione stoły w każdym domostwie. Natomiast z przygotowaną symboliczną święconką obchodzona dom 3 krotnie, aby żadna negatywna i zła energia i nie miała możliwości przedostać się do domu.

W wielkanocną niedzielę nie wolno było robić wielu rzeczy, to dzień zakazów. Między innymi nie wolno było palić ognisk, pracować, ale też leżeć cały dzień w łóżku. Śniadanie rozpoczynało się od dzielenia się jajkiem, do którego dodawano chrzan, aby wypalić wszystkie złe grzechy.
W Śmigus – Dyngus chłopcy polewali dziewczynki wodą, dzięki czemu mieli zapewnić sobie udany rok, a dziewczynki które zostały polane wodą miały mieć duże powodzenie. Niektóre dziewczynki były dodatkowo chłostane przez chłopców gałązkami brzozowymi, co świadczyło o ich bardzo dużym powodzeniu.

Wróżka Mariwa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *