Śmigus – dyngus słowiańska tradycja

Śmigus – dyngus to tradycja słowiańska, która sięga XIV wieku. Oblewanie wodą miało symbolizować radość z odejścia zimy i przyciągnięcie wiosny. Jednak w dawnych czasach nie tylko polewano się wodą, a także chłostano. Chłosta po nogach była symbolem oczyszczenia organizmu po zimie z wszelkiego brudu oraz chorób, które były w organizmie. W późniejszych wiekach chłosta także zaczęła oznaczać oczyszczenie z grzechów.

Ponadto w tradycji słowiańskiej polewanie wodą miało sprzyjać w płodności, dlatego to przede wszystkim młode kobiety, które były wolnego stanu były najczęściej oblewane. Niekiedy, lanie wodą było także symbolem oświadczyn. Jeśli kobieta nie została oblana wodą ani wychłostana to było to obelgą dla niej, oznaczało to bowiem, iż nikt się nią nie interesuje i nie uważa za potencjalną kandydatkę na żonę, co groziło jej staropanieństwem.

Zwyczaj ten był obchodzony głównie na wsiach, oblewanie wodą, miało być także ochroną plonów przed gradobiciem oraz miało zapewnić urodzaj.

W Polsce tradycja Śmigusa- dyngusa rozpoczęła się w XV wieku. Początkowo także w Polsce tylko mężczyźni mogli oblewać kobiety, z czasem jednak zmieniono tradycję i oblewanie stało się obustronne.

W dzisiejszych czasach jest to przede wszystkim świetna zabawa w rodzinnym gronie. Uwielbiają go dzieci i młodzież, którzy chętnie oblewają także nieznajome osoby.

Mariwa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *