Właściwości zdrowotne dyni

Zbliża się Halloween, a ten czas kojarzy się z jednym warzywem – dynią. Jednak dynia to przede wszystkim bardzo zdrowe warzywo, a nie tylko piękna ozdoba, dlatego warto wprowadzić ją do swojego menu i sięgnąć po nią już dziś.

Dynia zwiera bardzo dużo witamin i mikroelementów, które wzmocnioną nasz organizm, szczególnie teraz w okresie jesiennym, do najważniejszych witamin należą: należą do nich: A, B1, B2, B6, C, E, K, PP, ponadto posiada składniki mineralne, zwłaszcza fosfor, żelazo, wapń, potas i magnez oraz mnóstwo beta-karotenu. Dzięki temu, wpływa pozytywnie na wzrok i cerę, a także zapobiega tworzeniu się nowotworów. Dodatkowo zawiera dużo białka, dzięki czemu mimo zawartości cukru, pomaga w odchudzaniu i usprawnia przemianę materii.

Dynia to także pestki, po które warto sięgać przez cały rok., które zawierają dużo cynku, który pomaga przy wszelkich chorobach skórnych, leczeniu trądziku i ran. Ponadto pestki dyni zawierają kwas linolowy i olejowy oraz witaminy: E, B1, B2, B6, duże ilości witamin A, C i D,beta-karoten, potas, selen i cynk. Zawierają dużo oleju w sobie, który zapobiega odkładaniu się złego cholesterolu we krwi. Pestki dyni działają także przeciwpasożytniczo, dlatego przede wszystkim powinny po nią szczególnie dzieci.

Wróżka Mariwa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *