Rozwój duchowości dzieci

Jako rodzice odpowiadamy za nasze dzieci, za ich zdrowie, rozwój, za ich szczęście.
Często skupiamy się na tylko na tym co namacalne, na życiu materialnym i doczesnym, zapominając o tym, że są inne równie ważne aspekty życia, dzięki którym nasze dzieci jak i my możemy być lepszymi ludźmi i możemy być szczęśliwi. Nie chodzi tu w żadnym wypadku o aspekt religijny, a o to, aby uwrażliwić dziecko na otaczający nas świat.

Ważne jest, aby nauczyć dziecko radzenia sobie z trudnymi emocjami, doceniania tego co daje nam matka natura, dbania o innych ludzi, bycia dobrym i życzliwym.

Jak to zrobić?

Bądź dobrym przykładem.
Dzieci są są jak małe kalki, uczą się przez naśladowanie, dlatego przede wszystkim powinniśmy zacząć od siebie. Jeśli będziemy osobami empatycznymi, hojnymi, współczującymi i przebaczającymi nasze dzieci będą postępowały tak samo w swoim życiu.

Docenianie i empatia.
Niestety, ale często dzieci chcą więcej i więcej, nie potrafią się cieszyć z tego co mają, dlatego pokaż dziecku, jak wiele ma i że powinien być wdzięczny za to wszystko. Naucz dziecko, że dzięki empatii, sami stajemy się lepszymi ludźmi, mocno się rozwijamy i sami jesteśmy szczęśliwsi.

Pozwólmy dzieciom na emocje.
Dzieci często bywają mocno ekspresyjne, a ich emocje i przeżycia wydają się nam – dorosłym, przerysowane. Ale to właśnie dzięki temu, że potrafią odreagować, ich energia przepływa harmonijnie, nie blokują się wewnętrznie. Dlatego nie tylko akceptujmy emocje dzieci, ale rozmawiajmy z nimi, pozwólmy nazywać emocje i to opisywać to co przeżywają, a zachowają równowagę energetyczną i nie będą kumulowały negatywnej energii w sobie.

Nauczmy dzieci przebaczać i odcinać się od przeszłości.
Bardzo ważne jest, aby dzieci potrafiły zrzucić z siebie ciężar, którym jest brak przebaczenia i wracanie do tego co było. To dwa bardzo wyniszczające aspekty, przez które nie można zachować równowagi wewnętrznej.

3 magiczne słowa.
Proszę, dziękuję i przepraszam, to słowa, które potrafią zdziałać cuda, niestety często są pomijane przez nas, a szkoda bo mają ogromną moc i zawsze wprowadzającą dobrą energię.

Wróżka Mariwa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *