Taoizm – jako religia

W Chinach istnieje kilka nurtów myślowych, które dominują, między innymi należy do nich taoizm, który jest dzielony na dwa odłamy, pierwszy to taoizm filozoficzny, drugi to taoizm religijny. Taoizm to droga do rozwoju wewnętrznego, do poznania swojej duchowości.

Taoizm religijny:
Jest to połączenie taoizmu filozoficznego razem z magią i alchemią, a także dawnymi chińskimi wierzeniami. Taoizm religijny łączy w sobie także medycynę chińską i naukę, to właśnie dzięki tej religii został wymyślony proch strzelniczy.

Nurt ten zachęca do stosowania odpowiedniej diety, ćwiczeń, kontroli oddechu czy odpowiednich praktyk seksualnych, dzięki którym czeka nas długie życie. To właśnie długowieczność była jedną z podstawowych zasad tej religii, a jej wyznawczy często zajmowali się alchemią i szukali kamienia filozoficznego, który dał by im nieśmiertelność.

W religii tej bardzo dużą wagę odgrywa także medytacja, która jest zaczerpnięta z buddyzmu. Medytacja ma pomóc w uzyskaniu i zachowaniu równowagi wewnętrznej, a także tworzeniu jedności z otaczającym nas światem, dzięki czemu czeka nas zdrowie i długie, spokojne życie.

W religii tej wierzono, że w każdym żywym organizmie działają duchy, które decydują o naszym rozwoju. Poprzez pracę nad sobą, alchemiczne mikstury i życie zgodne z zasadami religii taoizmu, należało rozpoznać duchy, dzięki czemu czekała nas nieśmiertelność. Wierzenia te narodziły dużo legend o unoszących się taoistach, którzy osiągnęli ten stan. Religia ta była przez pewien czas, główną religią Chin jednak zna czasem została wyparta przez konfucjanizm.

Wróżka Mariwa


Warning: include(/index.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/mariwa/ftp/mariwa.pl/wp-content/plugins/social-share-button/includes/class-shortcodes.php on line 41

Warning: include(): Failed opening '/index.php' for inclusion (include_path='.:/usr/share/php:/usr/share/pear') in /home/mariwa/ftp/mariwa.pl/wp-content/plugins/social-share-button/includes/class-shortcodes.php on line 41

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *