Toksyczni ludzie – Jak sobie z nimi radzić?

W życiu każdego z nas pojawiają się osoby, przy których czujemy, że jest zła energia, kiedy tylko są w naszym pobliżu. Nawet nie muszą zbyt dużo mówić, ta negatywna energia emanuje z nich i podświadomość podpowiada nam, że nie powinnyśmy mieć z nimi nic wspólnego. Natomiast energię ta wyczuwamy dopiero z czasem, ponieważ toksyczni ludzie to bardzo dobrzy manipulatorzy.

Jak ich rozpoznać?

Są to osoby, przy których nie czujemy się dobrze, komfortowo, nie możemy być sobą. Kiedy spotkamy się z nimi mamy gorszy nastrój, niż kiedy ich nie ma w naszym pobliżu. Osoby te często wpędzają w poczucie winy i przeinaczają fakty, udając że robią coś dla naszego dobra lub robiąc z siebie ofiarę. Przez taką osobę często mamy zaniżoną samoocenę i wpędzają nas w poczucie winy. Osoby te działają destrukcyjnie na nas samych i często nas obrażają i wyśmiewają.

Jak walczyć z toksycznymi osobami?

Najłatwiej jest odciąć się od takiej osoby i nie mieć z nią kontaktu, ale nie zawsze tak się da. Na początku ignoruj taką osobę, ignorowanie to najlepsze co możesz zrobić. Ponadto nie wdawaj się z nią w dyskusje, nie mów o sobie, nie plotkuj, kończ szybko rozmowy, aby nie dać się podejść i zmanipulować, ucinaj szybko tematy.


Jeśli masz w sobie dużo siły i dochodzi do konfrontacji bądź szczery wobec toksycznej osoby, daj upust swoim emocjom, mów krótkimi prostymi komunikatami, tak aby osoba ta wiedziała, że masz świadomość co robi i nie dasz sobą manipulować. W rozmowie żądaj konkretnych odpowiedzi, a nie lawirowania wśród kłamstw, wytykaj każde kłamstwo (a zawsze jest ich dużo). Mów wprost o wszystkich przewinieniach tej osoby i nigdy nie ufaj takiej osobie, nawet jeśli twierdzi, że się zmieniła. Dodatkowo spędzaj jak najwięcej czasu z bliskimi Ci osobami, które są wobec Ciebie szczere i którym ufasz.


Dzięki zastosowaniu tych zasad, zobacz, że negatywnej energii w okół Ciebie jest coraz mniej, a Ty stajesz się odporny na energię wysyłaną przez toksyczną osobę.

Wróżka Mariwa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *